atelier I rheinruhr – Oberhausen

“atelier I rheinruhr” tarafından tasarlanan “Musterhaus K”, lineer tasarımı ve kare planıyla tamamen Bauhaus tarzı konseptine adanmıştır. Bununla birlikte, modern unsurlar ve evin iki farklı fonksiyonel alana ayrılması sadece mülkü ilginç kılan özellikler değildir. Potansiyel müşteriler ve ilgilenen taraflar, atelier I rheinruhr'un sergi evinde Smart Home'u canlı bir şekilde deneyimleyebilirler.

Ziyaretçiler, mekandaki sistemlerin geniş kullanım alanını kendileri görebilirler. ubisys'in kendi uygulaması isteğe bağlı olarak grup veya sahne oluşturma seçeneği sunar. Bu sahneler atelier I rheinruhr'da doğrudan uygulanabilir ve denenebilir. Dahili ubisys perde kontrolcüsü J1 veya ubisys evrensel dimmer D1 gibi akıllı modüller, "Günaydın" veya "Akşam Yemeği" gibi sahnelerin ana bileşenleri olabilir. Bu durumda, ışık yoğunluğu doğru atmosferi sağlar.

Bu nedenle, istenen konfor için ubisys Akıllı Ev uygulamasında bireysel değerler ve özellikler tanımlanabilir. ubisys ekosistemi, bağlantıların tanımlanmasına olanak tanır. Sergi evindeki tüm panjurlar, tek bir anahtar aracılığıyla kolayca yukarı ve aşağı hareket eder. ubisys tarafından kurulan tüm gömme bileşenler, herhangi bir anahtar veya düğmenin arkasında görünmez şekilde yer alır.

Bu projede, özellikle modüllerin sonradan takılması, atelier I rheinruhr tarafından inşaat aşamasında akıllı bina kontrol sistemi kurulumunun yer almaması nedeniyle başarılı bir sergi evi için hayati önem taşıyordu.

Ek kabloların gerekmemesi sayesinde tüm ubisys ürünleri sonradan rahatlıkla kurulabildi.

Üçüncü taraf geliştiricilerin ürünlerinden oluşan entegre güvenlik sistemi sayesinde, daire sakinleri evden uzakta olsalar bile istenmeyen aktiviteleri takip edebiliyor. Zigbee standardına dayanan önceden kurulu olan kapı ve pencere sensörleri, hareket sensörleri ve duman dedektörleri, show house'un sahibini binada meydana gelen herhangi bir anormallik veya uyumsuzluk hakkında ubisys Akıllı Ev uygulaması aracılığıyla bilgilendirir.

Projede ayrıca teknik ve enerjiye ilişkin bina ekipmanlarına da odaklanıldı ve ekolojik yaklaşımı, ubisys tarafından entegre edilen bileşenlerle tamamlandı. Atelier I rheinruhr'un sergi evindeki güncel enerji tüketimi, ubisys uygulaması üzerinde gerçek zamanlı olarak izlenebilir. Birçok farklı yapılandırma seçeneği gereksiz maliyetleri, örneğin bekleme modundaki cihazlardan kaynaklanan maliyetleri önler. Projenin başarılı tamamlanmasının ardından, bina hem bir özel ev olarak hem de ubisys sistemi için bir sergi evi olarak işlev görür.