Kureck Kurhaus – Wiesbaden

Wiesbaden'ın merkezindeki özel Kurhaus bölgesinde, yaşam ve çalışma için yeni bir canlı mahalle oluşturulmaktadır. Kureck projesi, geniş alandaki şık meydan üzerinde yer alan Taunusstrasse 3 mülkesini içermektedir. Bina konseptini planlarken, baş mimar Max Dudler farklı dönemlerden gelen zarif unsurların etkisine büyük önem vermiştir. Dış cephesinin klasik tasarımı, tekrarlayan modern unsurlarla mimari olarak kırılmaktadır.

Estetik tarz farklılıklarının yanı sıra, proje, aydınlatma sistemi tarafından kapsanması planlanan odak faktör performansıyla benzer ticari kullanılan binalardan sıyrılmaktadır. Bu nedenle, mimar, ubisys technologies GmbH, hatec Lichttechnik GmbH ve Signify'dan oluşan güçlü bir ekip tarafından bir aydınlatma kontrol sistemi uygulamasında desteklenmektedir. Ubisys'in akıllı ve ağa bağlı çözümü, hatec ve Signify tarafından sağlanan otomatik armatürlerin bir tamamlayıcısıdır. Tedarikçilerin birleşimi, binaya geleceğe yönelik bir ek değer sunan verimli ve sürdürülebilir bir aydınlatma sistemi oluşturmaktadır.

Philips Easy Air SNS300 sensörler ve Philips Xitanium SR sürücülerle donatılmış 192 LED lamba, ubisys tarafından geliştirilen dokuz geçit aracılığıyla iletişim kurar. Beş kattan oluşan binanın her birinde, aydınlatmadan sorumlu sensörler arasındaki iletişim için bir ubisys Gateway G1 sağlanır. Koordinasyon modunda, over-the-air güncellemeleri ubisys Gateway G1 üzerinden mümkündür. Bu, kullanıcıya bina kontrolü ve aydınlatma sisteminin izlenmesi konusunda istenen esnekliği sunar. Yüksek enerji maliyetlerini önlemek ve kaynakları korumak için önemli olan faktör, her bir SNS300 sensöründe bulunan varlık ve gün ışığı algılama işlevleridir.

İç sensörler doğal ışık miktarını algılar ve yapay aydınlatma seviyesini istenen hedef değeri elde etmek için otomatik olarak yukarı veya aşağı ayarlar. Sürdürülebilirlik bu projede önemli bir faktördür ve ışıklar kullanılmadığında belirli bir süre sonra otomatik olarak kapanır. Aydınlatma ayrıca binada genel kontrol ile de işletilebilir. Sisteme manuel müdahale edildikten sonra otomasyon sistemi kendini sıfırlar ve bir bekleme süresinden sonra yeniden başlar. Özetlemek gerekirse, ubisys, hatec ve Signify işbirliği, karışık bir ofis ve ticari binada son teknoloji bir aydınlatma çözümüyle benzersiz bir inşaat projesi yaratır.